Magnézium a stres
- Pozitívne účinky magnézia na nervy
- Magnézium na stres a bolesť hlavy
- Kyselina orotová a jej význam pre organizmus
Pozitívne účinky magnézia na nervy
Magnézium (horčík) patrí medzi minerálne látky, ktorá sú mimoriadne dôležité pre ľudské telo. Magnézium zohráva kľúčovú úlohu pri správnom fungovaní väčšiny buniek nášho organizmu. Je preto veľmi dôležité, aby každý človek dbal o optimálnu hladinu magnézia, ktorá je nevyhnutná pre zdravý život. Dostatočný a pravidelný prísun magnézia by mal byť samozrejmosťou zvlášť pre ľudí, vďaka práci alebo iným životným okolnostiam trpia nadmernou psychickou alebo fyzickou záťažou, či už dočasnou alebo trvalejšou. Práve tieto skupiny ľudí majú totiž vyššiu spotrebu a teda aj potrebu magnézia.
Magnézium na stres a bolesť hlavy
Pozitívne účinky magnézia sa prejavujú napríklad normalizovaním napätia cievnej steny (vysoký krvný tlak), znížením svalového napätia, trasľavosti, kŕčov a vnímania bolesti, znížením výskytu záchvatov migrény, či zmiernením ich priebehu, ale aj zmiernením príznakov chronického únavového syndrómu a zlepšením fyzického a psychického stavu. Magnézium je účinné aj v boji s tenznou bolesťou hlavy. Pacienti ju najčastejšie opisujú ako pocit obojstranného bolestivého difúzneho napätia hlavy, často vo forme „sťahujúcej čiapky či obruče na hlave“. Pri jej vzniku sa uplatňujú viaceré faktory. Sú to jednak periférne mechanizmy, najmä bolestivé napätie a centrálne mechanizmy, predovšetkým znížený prah pre vnímanie bolesti. Magnézium pritom účinkuje na oba mechanizmy. Často ide o depresívnych pacientov alebo ľudí vystavených dlhodobým stresovým situáciám. Magnézium zohráva veľmi dôležitú úlohu „neuroregulátora“ pri poruche neuroregulačných funkcii, má antiagregačný efekt, stabilizuje membrány nervových buniek, ovplyvňuje rôzne receptory v mozgu.*
Kyselina orotová a jej význam pre organizmus
Kyselina orotová, ktorá sa prirodzene nachádza v potravinách ako mlieko, koreňová zelenina a podobne je ideálnym nosičom, ktorý umožňuje správne a efektívne vstrebanie magnézia do ľudského organizmu. Kyselina orotová je zároveň užitočná pre bunky ľudského tela – zlepšuje tvorbu, zvyšuje zásoby energie v bunkách a významným spôsobom sa zúčastňuje na prepise genetickej informácie, ktorý je potrebný pri obnove bunkových funkcií. Medzi jej ďalšie priaznivé účinky patrí napríklad uvoľňovanie úzkosti a napätia.
* Zdroj: MUDr. Milan Grofík, Magnézium – terapeutické využitie v neurológii