Ako užívať magnézium

magnézium tablety - magnerot

Obsah

Je lepší liek, alebo doplnok stravy?

Ľudia si lieky ale často pletú s doplnkami stravy, ktoré sa síce na prvý pohľad podobajú liekom bez predpisu, no pri bližšom preskúmaní obalu a zloženia, zistíte, že sú v skutočnosti veľmi odlišné. Naučte sa s nami rozpoznať rozdiely, aby ste sa v záplave týchto výrobkov vyznali.

Doplnky stravy (výživové doplnky)

Doplnky stravy sú, zjednodušene povedané, potraviny, ktoré na rozdiel od ostatných potravín na bežnú spotrebu obsahujú viac prospešných látok s výživovým alebo fyziologickým účinkom, ako sú minerály, vitamíny a ďalšie potrebné živiny. Tie sa však v doplnkoch nachádzajú vo veľmi koncentrovanej podobe, a ako napovedá ich názov, len dopĺňajú bežnú stravu na úroveň, ktorá priaznivo ovplyvní stav spotrebiteľa. Výrobcovia doplnkov stravy majú od Európskej únie uloženú radu reguláci - nesmú im prisudzovať vlastnosti spojené s liečbou, vyliečením ochorenia, dokonca ani prevenciou.

Lieky na predpis

Lieky na predpis sú látky alebo kombinácie látok s liečebnými či preventívnymi vlastnosťami.

Voľnopredajné liekyhorčík dávkovanie a účinky

Do kategórie voľne predajných liekov (označované ako OTC prípravky), teda liekov bez predpisu, patria lieky, ktoré môžu byť používané pri ochoreniach, ktoré si pacient môže určiť sám (jedná sa o tzv. samodiagnózu) a riziko ohrozenia zdravia pri ich nesprávnom používaní je nízke. Fakt, že k ich kúpe nepotrebujete recept neznamená, že tieto lieky sú menej účinné ako tie s predpisom. Účinok majú preukázaný, ide len o to, že môžu byť vďaka svojej nízkej toxicite a nízkemu riziku vážnych nežiaducich účinkov voľnopredajné.

Šumivé tablety

Na trhu je veľa foriem magnézia: šumivé tablety, magnézium v prášku, v klasických tabletkách, spolu s vitamínmi a podobne. Ak však chceme, aby sa prijaté magnézium do nášho tela čo najlepšie vstrebalo, mali by sme dbať na správny nosič. Takýmto nosičom je napríklad kyselina orotová. Je prírodného pôvodu a efektívne uľahčuje vstrebávanie magnézia do organizmu.

Účinky, dávkovanie a kúpa

Doplnky stravy (výživové doplnky)

Doplnky stravy dodávajú organizmu živiny, ktoré nie je možné získať v dostatočnej miere z potravín a môžu byť doplnením riadnej liečby, nemožno im však v žiadnom prípade prisudzovať liečebné ani preventívne účinky - to je možné iba u liekov. Účinnosť doplnkov stravy preto nie je pred uvedením na trh posudzovaná (hoci sú často predmetom reklamy), rieši sa iba zdravotná nezávadnosť.

Lieky (voľnopredajné, aj na predpis)

Účinnosť liekov aj kvalita liekov bez predpisu je sledovaná výrobcom a Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv, čo je regulačný orgán štátu. Doplnky stravy zoženiete nielen v lekárňach, ale aj v bežných obchodoch s potravinami či drogériách, na ich obale musí byť vždy uvedené "doplnok" - vďaka tomu ich ľahko spoznáte. Lieky na predpis môžu byť vydávané len v lekárňach alebo u predajcov vyhradených liečiv a musia byť označené registračným číslom ŠÚKL.

Kľúčové je dávkovanie

Doplnky stravy neobsahujú dostatočné množstvo účinnej látky - čo by malo byť hlavné kritérium pri ich výbere. Magnézium (horčík) je obsiahnuté vo veľkom množstve voľnopredajných doplnkov stravy, ktoré ale len málokedy obsahujú potrebnú liečebnú dávku pri problémoch spojených s nedostatkom magnézia. Užívajte preto lieky, ktoré obsahujú dostatočne vysoké a teda liečebné dávky vitamínov, minerálov a stopových prvkov.

Rozlišovanie doplnkov stravy a liekov je krok číslo jedna - lieky obsahujú garantované, dostatočne vysoké, a teda aj liečebné dávky vitamínov, kým u doplnkov stravy liečebná dávka účinných látok garantovaná nie je.

TIP: Nakupujte v lekárni, kde vám ochotne a správne poradia a odpovedia na vaše otázky. Lekáreň nie je len "obchod s liekmi", ale zdravotnícke zariadenie, ktoré by malo ponúknuť profesionálnu pomoc.