Magnézium - horčík: nedostatok, účinky, denná dávka | Magnerot.sk Skočiť na hlavný obsah
Magnézium (horčík) - nedostatok | v tele, v potravinách, príčiny

Magnézium

 

Čo je magnézium

Magnézium je druhým najdôležitejším katiónom v tele a jeho prítomnosť je potrebná pre každú bunku v ľudskom tele. Táto minerálna látka je súčasťou mnohých metabolických procesov. Magnézium zodpovedá za svalové sťahy srdca, usmerňuje výmenu informácií medzi jednotlivými nervovými bunkami, syntetizuje bielkoviny a nukleové kyseliny (DNA, RNA) a podieľa sa na vyše 300 enzýmoch ľudského organizmu. Jeho protipólom (antagonistom) je vápnik, to znamená, že magnézium zabraňuje nadmernému ukladaniu vápnika v tele napríklad v podobe obličkových kameňov.

Okrem zabezpečenia zdravého fungovania organizmu, magnézium pomáha pri stálej alebo zriedkavej nadmernej fyzickej a psychickej záťaži. 

Magnerot - magnéziové tablety

Účinky magnézia

Magnézium je minerálna látka, ktorá je dôležitá pre väčšinu buniek ľudského organizmu. Každý človek by mal preto dbať na optimálnu hladinu magnézia, ktorá je potrebná pre zdravé fungovanie organizmu. Na dostatočný prísun magnézia by nemali zabúdať predovšetkým ľudia s nadmernou psychickou alebo fyzickou záťažou, či už dočasnou alebo dlhodobou, nakoľko tieto skupiny ľudí majú vyššiu spotrebu magnézia. Tak ako je magnézium potrebné pre bežné fungovanie organizmu, rovnako je využívané aj pri podporných liečbach viacerých ochorení. Pozitívne účinky sa prejavujú:

 • zlepšením metabolizmu cukrov a tukov u diabetikov
 • normalizovaním napätia cievnej steny (vysoký krvný tlak) a abnormálnej elektrickej aktivity srdca (poruchy srdcového rytmu)
 • znížením svalového napätia, trasľavosti, kŕčov a vnímania bolesti
 • zmiernením priebehu záchvatov prieduškovej astmy
 • znížením výskytu záchvatov migrény, či zmiernením ich priebehu
 • zmiernením bolestí v podbrušku pred a počas menštruácie (dysmenorea)
 • zmiernením príznakov chronického únavového syndrómu
 • magnézium má aj účinky na zlepšenie fyzického a psychického stavu počas predmenštruačného cyklu
Magnézium tablety - šumivé, účinky, význam, denná dávka

Denná potreba (dávka) magnézia

Zdravý dospelý človek má v sebe asi 22 – 30g magnézia. Z toho približne 60% magnézia je uložených v kostiach, ďalších 27% sa nachádza vo svaloch, 6 – 7% je v ostatných bunkách a menej ako 1% je prítomné mimo buniek, teda v plazme. Preto je dôležité udržiavať vyrovnanú hladinu magnézia v krvi. Odporúčaná denná dávka je v rozsahu od 300 – 420mg. Množstvo prijatého magnézia sa však mení v závislosti od veku, pohlavia a ďalších faktorov ako sú stres, ochorenia, zvýšená psychická a fyzická záťaž, pribúdajúci vek, či v tehotenstve.

Deti Ženy Muži
do 3 rokov: 80 mg
do 18 rokov: 360 mg (tehotné 400 mg)
do 18 rokov: 410 mg
4-8 rokov: 130 mg
18-30 rokov: 310 mg (tehotné 350 mg)
18-30 rokov: 400 mg
9-13 rokov: 240 mg
nad 30 rokov: 320 mg (tehotné 360 mg)
nad 30 rokov: 420 mg

 

*Vyššia denná dávka magnézia môže viesť k hnačke, pretože soli horčíka (magnézia) na seba v črevách viažu vodu, a teda pôsobia ako prirodzené preháňadlo

 

Nedostatok magnézia (horčíka) a jeho prejavy

Nedostatok magnézia v ľudskom organizme sa prejavuje nepríjemnými zdravotnými ťažkosťami a práve hypomagnezémia (nedostatok horčíka /magnézia/ v tele) je najčastejšie nediagnostikovanou poruchou elektrolytov v tele.

 

Nedostatok magnézia a jeho príznaky

Pre nedostatok horčíka (magnézia) v organizme existuje množstvo často prehliadaných príznakov, avšak najčastejšie príznaky sa prejavujú v oblastiach:

 • hlavy – bolesť hlavy, slabosť, migréna, nervozita, napätie, depresia, úzkosť, porucha koncentrácie,
 • srdca – bolesť na hrudníku, nepravidelný tlkot srdca, zrýchlené búšenie srdca,
 • svalov – bolesť v záhlaví, strnulosť šije, mimických a žuvacích svalov, svalové kŕče, mravčenie v končatinách (parestézia), zvýšená dráždivosť (tetánia),
 • vnútorných orgánoch – žalúdočné kŕče, hnačka, zvracanie, kŕč v hrdle, napätie tráviacich orgánov.

Ľudia zväčša prehliadajú tieto zdravotné ťažkosti a k lekárovi prichádzajú už so závažnými zdravotnými komplikáciami, ktoré sú následkom dlhodobo nízkej hladiny magnézia v organizme. V mnohých prípadoch by stačilo, aby ľudia so zvýšenou potrebou magnézia (tzv. ohrozené skupiny) riešili problém hypomagnezémie preventívne a udržiavali si optimálnu hladinu magnézia v tele.

Nedostatok horčíka v tele

 

Príčiny nedostatku magnézia

Minerálne látky zohrávajú v ľudskom tele významnú úlohu podobne ako vitamíny a stopové prvky. Magnézium je druhým najvýznamnejším katiónom v ľudskom tele a dôležitým prvkom kostnej látkovej premeny, ktorý ovplyvňuje pevnosť kostí.

 

Horčík v potravinách

Súčasná strava je chudobnejšia na prirodzený zdroj horčíka a má za následok zväčšujúcu sa populáciu trpiacu na hypomagnezémiu (nedostatok horčíka). Horčík v potravinách sa stráca predovšetkým kvôli zindustrializovaniu potravinárskeho priemyslu, šľachteniu nových odrôd zeleniny a ovocia, technologickému spracovaniu potravín, či celkovej zmeny klímy.

Následkom nevhodnej úpravy potravín ako vysmážanie, či konzervovanie sa taktiež horčík v potravinách stráca. Množstvo prijatého horčíka sa nerovná množstvu vstrebaného. Z celkovo prijatého horčíka (v potravinách) dokáže organizmus vstrebať len 30 – 40 %. Jeho vstrebávanie zhoršuje prítomnosť tukov, cukrov, vlákniny a voľného vápnika v strave. Optimálnu hladinu horčíka v tele narúša i nadmerné pitie alkoholu, kávy a rôznych energetických nápojov.

Nedostatok horčíka prejavy - krvný tlak

 

Nedostatok horčíka v tele

Všeobecne platí, že ľudia so zvýšenou psychickou (vyčerpanie, stres) alebo fyzickou (vrcholoví športovci, ťažko pracujúci) záťažou, ktorá je buď krátkodobá alebo dlhodobá, majú zvýšenú potrebu horčíka. Medzi tzv. rizikové skupiny však patria aj pacienti s rôznymi zdravotnými problémami. Nízka hladina horčíka je často spájaná s ochoreniami ako:

 • diabetes (cukrovka) – obézni ľudia majú až o 50% nižšie zásoby horčíka, zvýšenie prísunu horčíka znižuje riziko vzniku cukrovky
 • hypertenzia (zvýšený krvný tlak) – zvýšenie prísunu horčíka pomáha normalizovať napätie krvnej steny, čo sa prejaví zlepšením hodnôt krvného tlaku
 • ischemická choroba srdca (nedostatočné prekrvenie) – zvýšenie prísunu horčíka znižuje intenzitu a frekvenciu bolesti v hrudníku, sprevádzajúce toto ochorenie
 • arytmia – horčík pomáha upraviť abnormálnu elektrickú aktivitu srdca, ktorá je príčinou porúch srdcového rytmu
 • ischemická cievna mozgová príhoda (nedostatočné prekrvenie) – zvýšenie príjmu horčíka o 100 mg denne znižuje riziko vzniku tohto ochorenia a zároveň chráni mozog po ischemickej cievnej príhode
 • migréna – zvýšené dávky horčíka znižujú výskyt migrény takmer o polovicu
 • dysmenorea (bolestivá menštruácia) – zvýšené dávky horčíka zmierňujú príznaky tohto ochorenia
 • predmenštruačný syndróm (súbor fyzických a psychických ťažkostí žien pred a pri menštruácii) – zvýšené dávky horčíka významne zlepšujú náladu, znižujú zadržiavanie vody, ktorá má za následok hmotnostný prírastok, nafúknuté brucho, či napätie v prsníkoch, znižuje výskyt migrén a zlepšuje ich priebeh.

Ďalšou skupinou ľudí so zvýšeným potrebou horčíka sú ľudia trpiaci chronickým únavovým syndrómom, ľudia trpiaci alkoholizmom, ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu, tehotné a dojčiace ženy.