Kyselina orotová
Čo je kyselina orotová
Kyselina orotová bola v minulosti, pre svoju biologickú aktivitu klasifikovaná ako „vitamín B13“ spolu s ďalšou organickou kyselinou lipoovou. V súčasnosti nie je zaradená medzi vitamíny, pretože je produktom črevnej flóry. Medzi vitamíny zaraďujeme len tie biologicky aktívne látky, ktoré si organizmus nevie vyprodukovať sám. Kyselina orotová je prirodzene sa vyskytujúca biologická látka, telu vlastná, obsiahnutá aj v mlieku a kolostre. Preto je prirodzeným nosičom pre magnézium a iné minerálne látky a kovy, ktorý zároveň zvyšuje ich vstrebávanie. Môžeme ju nájsť aj v koreňovej zelenine, ovčom mlieku či srvátke. V takomto prípade zabezpečí dostatočný príjem pestrá strava, ale skupiny ľudí trpiaci rôznymi ochoreniami (porucha pečene, rôzne kardiovaskulárne choroby…), by mali myslieť na užívanie zvýšenej dávky.
Význam kyseliny orotovej
Kyselina orotová je vďaka svojmu prirodzenému pôvodu považovaná za fyziologický nosič magnézia, ale aj iných pre organizmus dôležitých minerálov (vápnik, draslík, sodík…) a kovov (železo, meď, mangán, zinok…). Okrem toho sa kyselina orotová podieľa na zlepšení tvorby a zvyšovaní zásob energie v bunkách organizmu a zároveň sa zúčastňuje na prepise genetickej informácie, potrebnom pri obnove bunkových funkcií. Jej priaznivé účinky pomáhajú pri poruchách pečene, spomaľujú starnutie, povzbudzuje pamäť, uvoľňuje napätie a úzkosť.
Prirodzený pôvod kyseliny orotovej
Kyselina orotová je prirodzene sa vyskytujúca biologická látka, telu vlastná, obsiahnutá aj v mlieku a kolostre. Preto je prirodzeným nosičom pre magnézium a iné minerálne látky a kovy, ktorý zároveň zvyšuje ich vstrebávanie.