Skočiť na hlavný obsah

Prečítajte si

Magnézium (horčík) je jedným z kľúčových minerálov, potrebný k správnemu fungovaniu organizmu, ktorého vplyv a nedostatok je výrazne cítiť. Zistite o magnéziu viac.
Nedostatok magnézia môže viesť k mnohým problémom so srdcom a chronickým kardiovaskulárnym ochoreniam. Dostatočný prísun magnézia je súčasťou kardiovaskulárnej prevencie. Aby sa magnézium dostalo v čo najefektívnejšom množstve do nášho tela potrebuje vhodný nosič – kyselinu orotovú.
Magnézium a srdce
Nedostatok magnézia má potom negatívny vplyv a spôsobuje problémy v rôznych oblastiach ľudského tela. Magnézium sa podiela na množstve životne dôležitých procesov v bunkách ľudského organizmu. Podieľa na tvorbe ATP, je zodpovedné za aktívny mimobunkový transport kalcia a správu funkciu ľudského tela z hľadiska bezproblémového fungovania i relaxácie svalov.
Magnézium a svalové kŕče
Magnézium je minerálna látka, ktorá sa podieľa na viac ako tristo enzýmoch v organizme a okrem iného zodpovedá aj za svalové sťahy srdca. Väčšina magnézia je uložená v kostiach a svaloch. V kostnom tkanive je časť magnézia pevne viazaná na apatit, časť je mobilizovateľná pri deficitných stavoch.
Magnézium a športovanie
Magnézium zohráva kľúčovú úlohu pri správnom fungovaní väčšiny buniek nášho organizmu. Pozitívne účinky magnézia sa prejavujú napríklad normalizovaním napätia cievnej steny (vysoký krvný tlak), znížením svalového napätia, kŕčov, znížením výskytu migrény, či zmiernením ich priebehu, ale aj zmiernením príznakov chronického únavového syndrómu a zlepšením fyzického a psychického stavu.
Magnézium a stres
Magnézium zohráva v ľudskom organizme dôležitú úlohu. Do nášho tela dostávame horčík predovšetkým v potravinách. Počas gravidity klesá hladina magnézia približne o 10%, pričom najnižšie hodnoty dosahuje medzi 24. až 30. týždňom tehotenstva.
Magnézium v tehotenstve
Liek alebo doplnok stravy? Lieky na predpis sú látky alebo kombinácie látok s liečebnými či preventívnymi vlastnosťami. Doplnky stravy sú, zjednodušene povedané, potraviny, ktoré na rozdiel od ostatných potravín na bežnú spotrebu obsahujú viac prospešných látok s výživovým alebo fyziologickým účinkom, ako sú minerály, vitamíny a ďalšie potrebné živiny.
magnézium tablety - magnerot
Vysoký krvný tlak je najbežnejšie diagnostikované chronické ochorenie. Diagnostika vysokého krvného tlaku nie je ľahká, pretože vysoký krvný tlak spočiatku „nebolí“ a nemá špecifické príznaky. Magnézium (horčík) spolu s vápnikom a draslíkom sa podieľa na regulácii hodnôt tlaku krvi. Pôsobenie prípravkov magnézia, sa potvrdilo, že pri ich užívaní klesajú hodnoty krvného tlaku.
Magnézium na tlak
Nedostatok magnézia v bunkách organizmu sa podieľa na mnohých patologických procesoch a patrí medzi najčastejšie nediagnostikované elektrolytové poruchy. Počas tehotenstva prechádza organizmus matky významnými zmenami, čím je zvýšená aj spotreba nevyhnutných minerálov.
Magnézium tablety v tehotenstve
Predmenštruačný syndróm (PMS) je súbor cyklicky sa opakujúcich telesných a psychických ťažkostí vyskytujúcich sa u žien s menštruačným cyklom. Súvisia so zmenami pomeru estrogénov a progesterónu, s prudkým hormonálnym spádom v druhej fáze menštruačného cyklu, so zvýšenou hladinou prolaktínu a biochemickými zmenami v centrálnom nervovom systéme.
Menštruačné bolesti - Magnerot (magnezium tablety)